Pažaliavusi. Aštuoniolika žingsnelių
- Vaiva Rykštaitė
- 2018-11-23
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 2019-01-05
#jokiusiaudeliu #secondhand #noplasticbags #naturalikosmetika #rusiuojuatliekas #ekologija #zerowaste #maziauyradaugiau #vaivarykstaite #rasytoja #havajai #lietuva

Turbūt pats nemėgstamiausias dalykas socialinėse medijose yra žmonių kalbėjimas liepiamąja nuosaka. Kad ir koks geras patarimas ar įkvėpimo šaltinis jie bebūtų, žodžiai “darykite”, “mylėkite”, “būkite”, “nepirkite” man iškart dvelkia susireikšminimu ir ant bačkos užsilipusiu rėkaujančiu ego. Tie “-ykite”sukelia atmetimo reakciją ir norą maištauti - ot ir nedarysiu, nemylėsiu, nepirksiu, nes kas tu tokia, kad aiškintum kaip man gyvent?
Kai mokinys yra pasiruošęs - pasirodo mokytojas.
Ir tik tada ir ne anksčiau, nes net pats geriausias patarimas pasakytas nelaiku bus bevertis. Todėl jei aš kada nors kreipsiuosi į tikrą ar virtualią minią liepiamąja nuosaka - prašau mesti į mane pomidorą, kad atsipeikėčiau. Deal?
Ir vis tik, noriu surašyti tai, kaip per pastaruosius metus pažaliavau. Tiesiog. Be jokio noro pamokslauti. Rizikuoju atsibosti nuolat kartodama, kokia anksčiau buvau bad girl ir kaip atsiverčiau į supermamystę, bet prisiekiu - jei kas prieš septynerius metus būtų pasakęs, kad auginsiu vaiką su daugkartinėmis sauskelnėmis, būčiau čia pat vietoje užspringusi savo longailendo kokteiliu ir pasiuntusi nupirkti dar vieno - būtinai su šiaudeliu, nes taip geriant labiau kala į galvą.
O dabar… važiuojam:
1. Šiaudeliai. Nors gal geriau pradėti nuo kokteilių. Alkoholį pakeitė glotnučiai, kuriuos siurbiu per metalinį šiaudelį. Vieną turiu namuose, vieną vežiojuosi mašinoje. Jei pamirštu ar nerandu savo šiaudelio, geriu be jo, nes aš - ne kūdikis. Dar pradėjome savo kavinėse klientams tiekti tik kompostuojamus šiaudelius (pagaminti iš kukurūzų krakmolo) ir pardavinėjame metalinius šiaudelius.
2. Šiukšlės. Rūšiuoju religingai. Gerus nereikalingus daiktus atiduodu į vietinį skuduryną arba parduodu feisbuko grupėse. Maisto atliekas kompostuoju.
3. Rūbai. Iš sekondhendo arba iš butikų. Turiu anksčiau pirktų daiktų iš H&M’ų ir Zarų, bet dabar jau galiu ranką prie širdies pridėjusi pasakyti - gerus metus nepirkau jokių greitosios mados prekių. Vintažinius rūbus pardavinėju savo Etsy parduotuvėje OrchidandFox (kviečiu pasižvalgyti, jei smalsu, bet pirkti iš LT neapsimoka, - lb brangus siuntimas iš Havajų).
4. Sauskelnės. Daugkartinės. Skalbiu kokius du-tris kartus per savaitę. Taip, truputį užknisa. Taip, užima šiek tiek daugiau laiko. Bet tai yra mano ekologinis įsipareigojimas.
5. Kava ir maistas išsinešti. Kavos negeriu - ją pakeičiau chai-latte su sojos pienu (čia irgi pažaliavimo dalis). Visada stengiuosi su savimi vežiotis daugkartinius puodelius ir dėžutes su dangteliais take away maistui. Pavyksta ne visada.
6. Vanduo. neperku jo plastiko buteliukuose. Nešiojuosi savo gertuves - sau ir vaikams.
7. Knygos. Pagaliau įpratau eiti į biblioteką. Jei labai noriu nusipirkti, pirmiausiai ieškau panaudotos (dažniausiai randu). Perskaitytas knygas atiduodu draugėms, paaukoju vietinei bibliotekai arba parduodu naudotų knygų parduotuvei (čia pasirenku variantą pagal nuotaiką).
8. Dovanos. Visų prašau nebedovanoti man daiktų (nebent jos yra valgomos. Arba natūralios žvakės ir muilai). Pati stengiuosi vietoje daiktų pirkti patirtis - tai yra įvairūs kuponai, pvz. į masažą, teatrą, vietinę kavinę, kiną ir t.t. Jei jau perku daiktą, tai iš vietinių mažų gamintojų.
9. Dovanų vyniojimo popierius. Gavusi ką dovanų jį visada išsaugau ir po to karpau, pernaudoju, perpakuoju kitoms dovanoms.
10. Plastikiniai maišeliai. Banas jiems visiškas. Havajuose jie ir šiaip uždrausti - vietoje plastikinių duoda popierinius, bet neimu ir tų. Nešiojuosi savo medžiaginius. Praėjo tie laikai, kai buvo cool šopinantis eiti per molą mosuojant maišeliais su firmų vardais (dariau taip kadaise). Dabar pamačiusi tokią personą, galvoju “dūrų dūra, žudai planetą”. Žinau, kad skamba negražiai, bet neko negaliu padaryti - taip galvoju.
11. Kosmetika. Tik natūrali. Pastaruoju metu naudoju vien “Uoga uoga” ir “Manilla” produktus. Vis dar graužia sąžinė dėl jų plastikinių pakuočių. Tikiuosi ilgainiui pakeis stiklinėmis arba padarys galimybę įsigyti pilstomos kosmetikos. Pvz. plaukų kondicionierių perku pilstomą, nusivežu savo milžinišką butelį nuo “Jason” dušo žėlės ir užtenka kokiems pusei metų.
12. Baldai. Dauguma iš sekondhendo. Perku sendaikčių parduotuvėse (prašau nepainioti jų su antikvariatais. Nežinau kaip jos vadinasi LT, gal komisas?) arba feisbuko grupėse.
13. Maistas. Kiek įmanoma perku ekologiškus produktus. Su dukromis nevalgome mėsos ir pieno produktų, išskyrus sūrį. Stengiuosi kuo mažiau maisto pirkti pakuotėse ir kuo daugiau sveriamo (irgi su savo maišeliais). Pavyksta sunkiai.
14. Vaškiniai uždengtukai. Tai tokia bičių vaške išmirkyta medvilnė, kurią naudoju vietoje plastiko uždengti dubenėliams su maistu, kai dedu šaldytuvą arba kokiam prapjautam avokadui uždengi. Saviškius pirkau vietiniam ūkininkų turguje, bet žinau kad Lietuvoje jais prekiauja “Vaškainis”.
15. Vaikų gimtadieniai. Jokių vienkartinių dekoracijų. Šiemet visų draugų prašiau nenešti dovanų, o jei neš - tai iš sekondhendo. Panašu, kad mūsų bendruomenėje pradėjau gražią tradiciją - ėjau jau į kelis gimtadienius, kuriuose mamos prašė to paties. Gavosi taip, kad visi svečiai susimeta kokiam patirties kuponui dovanų (pvz narystė į žaidimų kambarį), o kad vaikui būtų linksmiau ir būtų ką išpakuoti, atneša dovanų po kokį žaislą iš savo namų.
16. Lauktuvės. jau senokai nepirkinėju jokių ten magnetukų šaldytuvui ir panašaus š. Bet jei kažką perku, tai iš visų jėgų stengiuosi, kad lauktuvės iš Havajų nebūtų “made in China”. Nesunku suprasti kodėl.
17. Įkvėpimas. Prieš pusmetį perskaityta “Zero Waste Home” knyga. Ją nusipirkau internete užmačiusi vaizdo įrašą su Bea Johnson kalba. Dabar supratau, kad norint išlikti ištikimai savo vertybėms man reikia reguliariai kažką skaityti tomis temomis. Baigusi rašyti šitą tekstą kaip tik važiuosiu į biblioteką pasiimti knygos “Tai viską keičia” (skaitysiu anglų kalba “This Changes Everything: Capitalism VS Climate).
18. Vertybės. Mano pasirinkimai nėra lengvi, bet jie suteikia man pasitenkinimą, padeda sutaupyti pinigų arba teisingiau juos paskirstyti (pvz vietoje DAUG renkuosi vieną gerą daiktą), mažina mano kaltės jausmą prieš pasaulį (environmental guilt). Mažiau, reiškia daugiau. Organic. Fair trade. Pagaminta vietoje. Jei yra veganiškas variantas - renkuosi jį. Individualus stilius vietoje mados tendencijų. Rankų darbo.
Kokie jūsų pažaliavimai? Būtų labai smagu paskaityti juos komentaruose :) Aloha!
Daug ir musu kasdienybeje mazu pazaliavusiu zingsneliu :) be visu isvardintu, dar pridesiu ir menstruaciniu taureliu naudojima, kiek imanoma daugiau naudojames dviraciais arba vaikstom pesciomis su vezimais (bet dar daug darbo siuo klausimu, ypac ziema), be to pastebejau, kad buvau ipratusi prie nuolatinio rubu skalbimo ir dziovinimo, svarus jie ar ne, dabar stengiuosi nesioti atsakingiau, o vasara dziovinti kieme ant virves :) Na, o is visai paprastu zingsneliu, tai pvz vyro geriamos kavos tirsciai, visad buna panaudojami kuno sveitikliui, arba rytines duonos trupineliais, kad ir koses, pasidalinam su pauksteliais 🕊️
Mes naudojam metalinius šiaudelius. Su antruoju vaiku ketinu naudoti plaunamas sauskelnes, jau paruoštos (pirktos nenaujos), antras vaikelis ne už kalnų, už dviejų savaičių. Šiukšles rūšiuojam, bet nekompostuojam (vieną dieną norėčiau tai daryti). Rūbų nei sau, nei vaikams naujų neperku, viskas perduota iš draugių ar artimųjų arba pirkta secondhand. Rūbų išvis neišmetam, jei geros kokybės dar, surandu naują šeimininką, o jei nudėvėtas, sukarpau ir darau kilimukus. Kai kuriuos drabužius sukarpau ir pasidedu kaip medžiagas kokiem projektukam, pasiųti vaiko rūbams. Su vaiko gimtadieniu šiemet dariau taip pat, kaip ir tu Vaiva. Draugėms idėja patiko, sakė, kad turėjo panašią idėją, bet nedrįso prašyti dovanoti panaudotų daiktų (bet sakė, kad dabar jau išdrįs). Maišelius pasisiuvau ir naudoju vietoj vienkartinių polietileninių, apsipirkimo maišai visada iš…
Man dar iki tokio žaliavimo toli, bet: daugkartines sauskelnes naudoju jau antram vaikui(beje, beveik visas pirkau/gavau jau naudotas anksčiau), stengiuosi visada turėti savo maišelius parduotuvėje, perku kuo didesnes pakuotes, ko nebūtina- į maišelius nededu. Vanduo- beveik visur keliauju su savo gertuve. Drabužiai, daiktai- pagrinde naudoti. Knygos- skolintos, bibliotekos, bet dažniausiai- elektroninės. Šiukšles rūšiuoju, bet ne religingai. Maistą namuose laikau indeliuose, arba jei jau maišelyje, tai daug kartų naudoju tą patį. Sunkiausia su gautom dovanom, popierium, šiaudeliais (pribrendau nusipirkti metalinius). Žodžiu, dar yra kur žaliuoti :)
Aš ir rūšiuoju sąžiningai, ir mano visa šeima, t.y vyras su dukra. Rūbus tik iš second hando visiems, ir tik esant būtinybei naujus, kaip apatinį trikotažą ar pėdkelnes perku. Maisto gaminu tiek kiek suvalgom. Panaudoju dar kart spausdinimo popierių, spausdinu ant kt pusės ir dukra jau moka piešti ant abiejų. Dukra knygas tik iš bibliotekos skaito, net malonumas eiti pasikeisti. Daug ką, ypač dovanas stengiuosi pirkti arba emocijas patyrimus arba iš draugų ir pažystamų mažų versliukų. Vis dar mokausi taupyti vandenį, nes didžiausias malonumas gulėti vonioje.
O kam reikalingi ausu krapstukai? Kiekvienas savo darba ismanantis ausu gydytojas pasakytu,kad ju nereikia ausims valyti. Kaip ir straipsniu sia tema yra ne vienas,pvz. https://www.alfa.lt/straipsnis/49975720/ausu-krapstukai-kodel-juos-vis-dar-naudojame-nepaisydami-ispejimu
Bet jei jau taip neimanoma be ju, galima tiesiog paprasta vata uzsisukti ant nulauzto dantu krapstuko ar panaudoto degtuko-va ir eko ausu krapstukas :) bet jie tikrai nereikalingi ausims valyti,vaikams net seimos gydytojos nerekomenduoja naudoti.